Як обстежити шлунок на різні захворювання?

Гастроскопія (віддр.-грец. - "шлунок" і - "спостерігаю, дивлюся"); Інша назва езофагогастродуоденоскопія, ЕГДС - один з різновидів ендоскопічного обстеження - огляд стравоходу, порожнини шлунка і дванадцятипалої кишки за допомогою спеціального інструменту - гастроскопа, що вводиться в шлунок через рот і стравохід.

Гастроскоп є гнучкою трубкою, всередині якої знаходиться волоконно-оптична система.

Показання та сфера застосування гастроскопії.

Гастроскопію застосовують для детального вивчення слизової оболонки стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки при підозрі на пухлини або кровотечі з цих органів, виразкову хворобу шлунка та/або дванадцятипалої кишки, пригастритах, дуоденітах, езофагітах. Гастроскопію призначають також як додаткове обстеження для уточнення діагнозу при інших захворюваннях (алергія, невроз).

Розшифровка результатів гастроскопії

У сучасних ендоскопах детальне, чітке зображення з фото-або відеокамери гастроскопа передається на екран телевізора (або записується в комп'ютер) і потім може бути надруковано за допомогою принтера, лікар може скопіювати відеозображення на зручний для Вас носій (диск, флешка) і дає на руки висновок.

Підготовка до гастроскопії

Гастроскопія проводиться за певними показаннями, які визначають лікар.

Лікар-ендоскопіст повинен бути поінформований про наявність у обстежуваного пацієнта захворювань (наприкладцукровий діабет) та наявність алергії на лікарські препарати.

Гастроскопія проводиться строго натщесерце - повністю виключається прийом їжі за 8-10 годин до проведення маніпуляції.

Гастроскопія проводиться у спеціально призначеному кабінеті.

Перед проведенням гастроскопії пацієнту може бути проведена премедикація (зроблена ін'єкція седативного препарату), а також місцева анестезія корнязи за допомогою розпилювача з анестетиком. Можливе проведення гастроскопії із застосуванням загальної анестезії, препарати для якої вводяться внутрішньовенно.

Проведення гастроскопії

Виразкове ураження стравоходу.

Гастроскопію проводять навчені лікарі-ендоскопісти, які пройшли спеціалізацію з гастроскопії.

Для зменшення неприємних відчуттів горло пацієнта може оброблятись Лідокаїном у формі спрею. Можливе внутрішньом'язове запровадження заспокійливого. За бажанням пацієнта може бути використаний загальний наркоз.

Пацієнта просять затиснути зубами на губник, через який вводиться трубка ендоскопа, потім просять розслабити горло і зробити ковток, під час якого лікар вводить гастроскоп в стравохід. Під час проведення дослідження для зменшення блювотних позивів та неприємних відчуттів пацієнту рекомендується спокійно та глибоко дихати.

У прилад подається невелика кількість повітря, щоб розправити порожнини органів верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.

Лікар розглядає поверхню стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки.

За необхідності проводиться фото- або відеозйомка та запис зображення.

За показаннями може бути проведена біопсія або трансендоскопічна рН-метрія.

Також, за показаннями, проводять лікувальні маніпуляції: зупинку кровотечі, видалення поліпів, введення лікарських засобів.

Потім гастроскоп витягується з стравоходу. Як правило, при простому обстеженні з моменту введення ендоскопу до вилучення проходить 1,5-2 хвилини.

Можливі ускладнення гастроскопії

В даний час завдяки досконалим приладам гастроскопія є безпечною процедурою і ускладнення трапляються вкрай рідко.

Ендоскопічні дослідження включають:

  • ЕФГДС
  • ЕФГДС + РН метрію
  • ЕФГДС з біопсією
  • ЕФГДС + Нb

Відеоендоскопія

Ендоскопічні дослідження проводяться на обладнанні фірми Olympys Японії з відеоспостереженням.

Проводиться:

  • ендоскопічна електрокоагуляція та електрорезекція поліпів стравоходу шлунка дванадцятипалої та товстої кишки;
  • ендоскопічна хімічна проксимальна денервація шлунка (безкровний метод лікування виразкової хвороби)